ZUS – jak wykonać przelew w 2018 roku

  • -

ZUS – jak wykonać przelew w 2018 roku

Category : Aktualności

W związku z tym, że każdy polski przedsiębiorca otrzymał inny numer konta, od 1 stycznia 2018 roku zupełnie niepotrzebne stają się wszelkie identyfikatory towarzyszące dotychczas takim przelewom (NIP, REGON, oznaczenie okresu czy rodzaju składki). Niepotrzebne stają się również specjalne formatki przelewów, które towarzyszyły nam przy płatnościach ZUS w ostatnich latach. Nowego przelewu dokonywać więc będziemy dokładnie tak samo, jak dokonujemy przelewu za prąd czy gaz. Określamy po prostu numer konta, kwotę przelewu oraz… tytuł przelewu.

Co wpisać w tytule przelewu?

No właśnie, co wpisać w tytule? Zgodnie z informacjami przekazanymi przez ZUS, tytuł przelewu może być… dowolny. W polu tytułu możemy więc wpisać dowolną frazę, która przyjdzie nam na myśl.

Nie do końca wiemy, czy urzędnicy ZUS zdają sobie sprawę, jakie pokłady twórczości wyzwolą w Polakach od Nowego Roku, przystając na tę „dowolność”. Biorąc jednak pod uwagę fakt, iż ZUS nie jest – oględnie mówiąc – zbyt lubianą instytucją, tytuły przelewów docierających do centrali ZUS zapewne staną się w przyszłości niezwykle interesującą lekturą…

Skąd wziąć nowy numer konta?

W ostatnich miesiącach 2017 roku ZUS wysłał każdemu przedsiębiorcy w Polsce list polecony zawierający nowy numer indywidualnego konta składkowego. Niestety, wiadomo już na pewno, że korespondencja taka nie dotarła do przynajmniej kilkudziesięciu tysięcy przedsiębiorców. Informacje takie spływały zarówno z samego ZUS-u, który odebrał taką właśnie ilość niepodpisanych zwrotek, jak i od samych przedsiębiorców, którzy skarżyli się, że ZUS wysyłał korespondencję pod nieprawidłowe adresy.

Co więcej, zdarzały się również przypadki oszustw polegających na próbach podszywania się pod ZUS. Część przedsiębiorców otrzymała więc przesyłkę od podmiotów innych niż ZUS, zawierającą fałszywy numer konta.

Co zrobić, gdy nie otrzymaliśmy nowego numeru konta lub nie jesteśmy pewni, czy numer który otrzymaliśmy, jest prawidłowy? Są na to dwa proste sposoby.

Pierwszy z nich polega na odwiedzeniu Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Po zalogowaniu się na swoje konto, możemy sprawdzić nowy numer konta składkowego w zakładce „Płatnik”, wybierając w menu opcję „Moje dane”.

Drugi sposób nie wymaga logowania i sprowadza się do odwiedzenia specjalnie przygotowanej w tym celu strony ZUS, na której możemy samodzielnie wygenerować nasz numer konta. Aby odszukać swój numer rachunku, wystarczy wpisać do wyszukiwarki swój numer NIP oraz jedną z dodatkowych danych (REGON, PESEL lub nazwisko). Wyszukiwarka rachunków składkowych znajduje się https://www.eskladka.pl/.

Pamiętajmy, że autentyczność numeru konta ZUS można łatwo sprawdzić, analizując cyfry zawarte w numerze otrzymanego rachunku. Wszystkie indywidualne rachunki składkowe skonstruowane są bowiem w taki sposób, że dziesięć ostatnich cyfr rachunku stanowi jednocześnie numer NIP danego przedsiębiorcy.

Źródło: https://zus.pox.pl/


TAXMASTERS Spółka z o.o.

Adres
ul. Pachońskiego 9
31-223 Kraków

Godziny
Poniedziałek—piątek: 9:00–15:00
Sobota & Niedziela:
nieczynne

Napisz do nas

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

Korzystając z formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie twoich danych przez tę witrynę.

Call Now Button

Privacy Policy Settings